sobota 11. dubna 2020

11. Feredir - část druhá

Bylo ke třetí hodině ráno, když dorazili do královského ležení. Stráže byly bdělé a vypadaly dost překvapeně, když jim Taurion oznámil, že opravdu nutně potřebuje vzbudit Aleoin. Naštěstí elfská princezna měla i tak lehké spaní, takže než se Taurion stačil pohádat s Narmem, který hlídal před jejím stanem, rozhrnuly se jeho cípy a Aleoin vyhlédla ven. „ Taurione! Snad vás nenapadly haradské hlídky? Kde jsou ostatní?“ Elf se uklonil: „ Má paní, velmi se omlouvám, že ruším v tuto nevhodnou hodinu, ale je tu něco, co si žádá tvou okamžitou přítomnost. Haraďané, kteří nás mohli zpozorovat, jsou mrtví, o to jsme se postarali. Ale máme někoho, o kom bys měla vědět a rozhodnout se sama, co s ním...“ Aleoin zatajila dech. Koho mohli zvědové chytit, že to nepočká? „Má paní, ať ti osedlají koně a já ti zatím vše povím.“
Narmo se vzdálil, aby připravil svého a princeznina koně na jízdu. Jeho citlivé uši ale i tak stihly zachytit útržky hovoru. „…Feredir….zraněný..Harad..“ Sevřel mimovolně ruku v pěst. Aby se tak vrátil, zrádce! To přece není možné! Jak se přiblížil, Aleoin zmlkla a naskočila na koně. Po celou cestu nepromluvila ani slovo. Jen její tvář byla najednou pečlivě pod kontrolou, ale bylo vidět, že hlavou se jí honí tisíce myšlenek.
Dojeli do tábora předsunuté hlídky asi hodinu po svítání. Všichni elfové už byli vzhůru. Aleoin seskočila z koně a bez jakéhokoliv slova zamířila k přístřešku, kde očividně odpočíval raněný. Narmo využil jejího rozpoložení a následoval ji. Trochu se obával, že u princezny převládnou emoce a chtěl být nablízku.
Feredir ležel na složeném plášti. Rávo nebyl naštěstí tak zaujatý, jako Taurion, takže si dal s jeho ošetřením docela záležet. Rány na obličeji byly vyčištěny a ta nejdelší úhledně zašitá. Rána na stehně byla ale hluboká, a i po ošetření ještě nějakou dobu prosakovala krev. Musel použít něco ze své železné zásoby bylin, aby tomu zabránil. Feredir poté upadl do spánku, spíš skoro komatu, ale očividně mu to pomohlo. Teď, ve svitu slunce, bylo vidět, že jeho pleť je mnohem snědší, než ostatních elfů, a nebyl už tak mrtvolně bledý. Přesto však zbledl, když spatřil Aleoin, a pokusil se aspoň posadit. Zkřivil bolestí tvář. „ Má paní“ podařilo se mu procedit skrz zuby „promiň, že nepokleknu, ale myslím, že jsem dostatečně blízko k zemi, abych vyjádřil svou úctu.“ Aleoin nebyla schopná slova. Netušila, že ji to tak zasáhne. Bylo hrozné vidět někoho, koho tak dobře znala, koho už milionkrát zatratila v myšlenkách a přála mu tu nejhorší smrt, v takovémto stavu. Pokusila se přimět své myšlenky, aby přestaly zmateně těkat a aby začaly řešit nějaký problém. Je to zraněný elf, proto je jí ho líto, stejně by se cítila, kdyby to byla třeba Faile. Je přece potřeba mu nějak pomoci, v tomto stavu jim není k užitku. Tak. Není k užitku. To si musí opakovat. Otevřela oči a přiměla tvář nasadit lhostejný výraz.
Co tu děláš, dhaeraow? Jaká troufalá myšlenka tě přivedla nazpět? Nevíš snad, že už sto let je tvůj rod zatracen a zapomenut a jeho členové jsou vyhnanci bez jména? Jak se vůbec opovažuješ přijít mi na oči? Jak vidím, stýkal ses s haradskou špínou. To si myslíš, že má paměť je krátká jak paměť tvých lidských přátel? Že jsem zapomněla na tvé přísahy a jejich porušení?“
Feredir sklopil oči. Pokusil se promluvit, ale hlas se mu zadrhl v hrdle. Vtom přistoupila Faile. „ Má paní, dej mi chvíli, zkusím mu ulevit, aby byl schopný s tebou mluvit.“ Aleoin ji zlostně odehnala. „ Já sama se o to postarám. Já sama určím, kolik bolesti mu nechám, aby mu připomínala jeho činy.“ Z brašny u pasu vytáhla svazek bylin, které zapálila a položila před sebe na kámen. Pak vytáhla krabičku s mastí a chvějícími se prsty ji namazala na rány na Feredirově hrudi a noze. Položila dlaň na jeho hruď a zkoncentrovala svou mysl, vytěsnila vše až na myšlenku na světelný paprsek, který sílil, jak mu dodávala sílu zaříkáváním. Po deseti minutách oddálila dlaň. Feredirovi se vrátila barva do tváří, nicméně byl ponořený do hlubokého spánku.
Aleoin se vztyčila. „ Dejme mu pár hodin spánku. Zatím bych něco posnídala. Je také třeba vyřešit ty haradské zvědy. Ať má naíb nad čím přemýšlet. Uřízněte těm čtyřem hlavy a dejte je do sedlového vaku jednoho z koní. Já pak napíšu naíbovi vzkaz. “
Jusufe Al Máliku, Naib al Haradddíne, Amire, Hirame Akbare,
patří vám mé díky. Do našich rukou jste vydali toho, jež dlouho unikal našemu zraku. Jako poděkování přijměte zpět i něco vašeho. Leč nejsem si jistá, zda smrt jednoho z našich bratří není cennější, než pouhé čtyři haradské hlavy. Budu o tom přemýšlet, až budu sčítat vaše padlé na bojišti, jež nás čeká. A vězte, že naše šípy jsou rychlé, oči našich lučištníků se vyrovnají horským orlům a paže našich válečníků se zocelovaly po dlouhá století. Ještě se můžete vrátit do svých domovin. Neučiníte-li tak, vězte, že to, co se dosud ukrývalo ve stínech stromů, vás dostihne.
Aleoin, dcera Thranduilova, pána Temného hvozdu


Smotala svitek a zastrčila ho do sedla. Pak koni něco dlouze šeptala do ucha. Plácla ho po zadku a kůň vyrazil s větrem o závod směrem, kde tušili haradské ležení.


Bylo krátce po poledni, když Feredir procitl. Cítil se, jako by spal několik dní a události dní předchozích byly jen sen. V tom snu ale viděl oči a slyšel hlas, který znal, ale ten hlas řezal jak kus ledu. Otevřel oči, a pokusil se posadit. Vtom se na jeho krk přitiskla chladná ocel. „Vstávej opatrně a pamatuj, že sleduju každý tvůj pohyb, dhaeraow. Ať už jsi sem přišel s jakýmkoliv úmyslem, uděláš jednu hloupost a už nebude nikdo, kdo by tě vyléčil“, prohlásil chladně Narmo. Pak gestem pokynul Faile, která zrovna diskutovala s princeznou. Aleoin si všimla přerušení a otočila se k nim. Na rozdíl od rána, teď už se plně kontrolovala. „Myslím, že ta šavle nebude třeba, ale pokud chceš, můžeš zde zůstat. Není nic, co by nemohl v tuto chvíli slyšet kdokoliv z přítomných“. Narmo podstoupil, opřel se o strom, vytáhl čutoru s medovinou, ale i přesto byl stále ve střehu, stejně jako Rávo.
Aleoin se posadila na pařez. „ Poslouchám…“
Feredir se zhluboka nadechl a lehce chraptivým hlasem začal: „ Má paní, nikdy jsem nedoufal, že tě ještě někdy uvidím.“ „ Pochlebování si nech“ přerušila ho drsně, „chci vědět, proč jsi tady.“ „ Ten příběh je delší, než se zdá. A musím se vrátit tam, kde to začalo. A prosím, nepřipomínej mi, co tvůj otec a ty, vím to možná líp, než si myslíš. Když se tehdy můj otec s pánem Thranduilem tak pohádal, naplnila se jeho míra trpělivosti a cítil se hluboce uražen tím, že je považován za zbabělce. Ještě tu noc svolal všechny své bojovníky. Mně řekl, že jestli jsem jeho syn, tak ho budu následovat i s jeho družinou. Nevěděl jsem, co se stalo, řekl mi to až cestou. Utábořili jsme se na noc asi 2 hodiny jízdy od tábora. Ráno se mu to ale asi rozleželo v hlavě a vyslal mně a několik dalších bojovníků na výzvědy. Byli jsme připraveni, že byl pán Thranduil opravdu v ohrožení života, že celá naše jednotka zasáhne. Ale nestalo se. Místo toho jsme sledovali, jak ještě na bitevním poli jsme prohlášeni za zrádce. Stáhli jsme se a jeli celý den a celou noc, snad abychom nechali náš hněv a žal za sebou. Pravdou je, že jsme ani nijak netoužili potkat skřety a jiné tvory. Jeli jsme až na jižní hranici Temného hvozdu. Tam jsme se rozdělili. Ti z nás, kteří nebyli v našich jednotkách tak dlouho, aby si je kdokoliv spojoval, se vrátili do Temného hvozdu. Tak jsme přišli asi o 20 mužů. Zbytek se rozdělil a já zůstal s otcem ve skupině asi 20 bojovníků. My jsme pokračovali na jih. Několik let jsme se skrývali v odlehlejších částech Lorienu, ale pak jsme narazili na jednotku, která nás odhalila. Pán Thranduil byl asi v našem popisu velmi důkladný. Stáhli jsme se z Lorienu a rozptýlili jsme se po hranicích Gondoru a Rohanu. Několik desítek let byl klid, žili jsme jako hraničáři a vlastně nám nic nechybělo. Pak ale začal nepřítel zbrojit a my jsme se rozhodli skřety lovit, nicméně jednou jsme přecenili naše síly a přišli jsme o téměř všechny muže včetně mého otce. Možná to bylo i tím, že se skřety nečekaně putovala jedna haradská jednotka, která se vracela na jih. Mě a zbytek mužů zajali. Jejich velitel si ale všiml našich schopností a dal nám nabídku, která se neodmítá. Přijali jsme ji. V tu dobu jsem už neměl chuť se dál skrývat, vlastně jsem neměl za co bojovat a zemřít sám nebo v něčí službě mi přišlo vlastně nastejno. Navíc naíb Haitham byl poměrně vzdělaný muž a ač nám dával najevo své opovržení, že příslušníci naší rasy jsou ve službách obyčejných lidí, dokázal vést i dlouhé a podnětné rozpravy. Krom toho, jeho šermířská škola by zahanbila i mnohé naše učitele. A s dostatkem kvalitního tabáku ve vodní dýmce se dá zapomenout i na hanbu, bolest, hořkost a touhu po smrti. Možná by mi bylo líp, kdybych si jednou dal dávku zapomnění. Nemuselo by přijít to, co nevyhnutelně přišlo. Na šachovnici Středozemě se hnuly figurky. Vatahy byly svolávány do boje. Poprvé jsem musel vytáhnout zbraň proti Gondorským. Opil jsem se potom tak, že jsem střízlivěl dva dny. Ale to nestačilo. Když jsme se spojili s vatahem naíba Hirama, začali nám všichni dávat najevo opovržení. A jednoho dne jsem našel jednoho ze svých přátel za stanem, s prořízlým hrdlem. Na mě si zatím netroufli, měl jsem pověst dobrého šermíře, ale možná by to netrvalo dlouho. Ten večer jsem slyšel naíba Hirama, jak se domlouvá s Haithamem na naše využití. Měli jsme být návnady, živé štíty. Zvědové v první linii, které nebude škoda obětovat. Mluvili o nás tak, že jsem měl chuť vyskočit a udělat jim to, co jejich vojáci mému příteli. Pak se zmínili o tom, že elfy vede žena a že tedy je jich osud už předem zpečetěn.
Nevydržel jsem to. Léty nahromaděný vztek mě proměnil v berserka. Než se kdokoliv vzpamatoval, vynořil jsem se ze stínů a Haithamovi podřízl hrdlo. Pak jsem se dal na zběsilý úprk. Ukradl jsem koně. Ale když jsem chtěl vyjet z tábora, tři vojáci mi zastoupili cestu. Prosekal jsem se, ale zranili koně i mne. Poslali za mnou lovce. Ale ten zbytek už víš, má paní. Chtěl jsem jen umřít pod stromy. Ne někde v písku, mezi tisícovkou padlých nepřátel. Vím, že mne tvůj otec odsoudil, ale mám-li si vybrat, volím smrt z rukou těch, co mi byli domovem“.
Aleoin seděla nehnutě a její pohled byl upřen kamsi mezi stromy. V hloubi duše věděla, že nemá nejmenší právo toho muže odsoudit, možná před ostatními, ale ne sama před sebou. Byla však elfí princezna, jediná dcera svého otce.
„ Tvá slova a tvůj příběh pohnuly mým srdcem, ty, který jsi ztratil jméno. Možná je třeba přehodnotit, co bylo vyřčeno. Ale to nepřísluší mně. Nechám tě zde a chceš-li smýt aspoň část hanby, jež leží na vašem rodu, dokaž, že jsi stále dobrým bojovníkem a schopným zvědem. Tato hlídka sleduje východní stranu, a jak jsi viděl, dokáže se postarat o příliš zvědavé haradské oči. Můžeš se tedy i pomstít těm, kteří, jak říkáš, plivali na naši rasu.
Ale možná měl tvůj příběh jen zastřít pravdu. Proto zde nechám Narma a Ráva a do tábora se vrátím jen s Faile. Modli se, aby tvé činy odčinily aspoň část toho, co jsi učinil. A aby krev nepřátel, jež proliješ, nahradila tu, jež prolili naši bojovníci, když místo tebe chránili mne u Osamělé hory“. Viděla nekonečný smutek v jeho očích a věděla, že musí vstát, aby on neviděl do těch jejích. Rychle se otočila, vydala pár posledních příkazů a s Faile po boku odcválala pryč.








Žádné komentáře:

Okomentovat