...občas
mám pocit, že jediné, co nás může odvést od fatalismu, je učit se od
lidí. Dívat se na každý den, jako by měl být poslední. Jedinečný.
Neopakovatelný. Nacházet krásu v slunečním jasu. Pokaždé znovu žasnout,
když lístky buků na po dlouhé zimě vyraší z pupenů a země se rozvoní
jarem…“ Svist šípu, který se zapíchl těsně vedle Beriadanova ucha
přerušil myšlenku a vrátil ho zpátky do reality. „Vypadals tak zasněně,
až jsem se lekl, že začneš mluvit ve verších“, ozvalo se z druhé strany
paseky. Tam stál Narmo a s potměšilým úsměvem právě podruhé napínal
luk.“Nepodceňuj moje dávno nabyté vědomosti, drahý synku, a být tebou,
trénuju si postřeh“. A s těmi slovy už letěla k Narmovi vrhačka, které
už nestačil uhnout, takže byl najednou o roh u opasku lehčí.
Beriadan se protáhl. „Tak rozcvičku bychom měli za sebou. Nebo ti mám ukázat, že zatímco Maglor ze mě nikdy nebude, tak Belegovi Lučištníkovi se s přehledem vyrovnám?“ Mrkl na Narma, který pro jistotu moudře mlčel.
„A co ty? "
Beriadan se protáhl. „Tak rozcvičku bychom měli za sebou. Nebo ti mám ukázat, že zatímco Maglor ze mě nikdy nebude, tak Belegovi Lučištníkovi se s přehledem vyrovnám?“ Mrkl na Narma, který pro jistotu moudře mlčel.
„A co ty? "
Narmo natáhl luk a hledal ideální cíl. Ale než se rozmyslel, Beriadan ho zarazil. „Dnes budeme střílet něčím speciálním“,
prohlásil a vytáhl
ten nejkrásnější luk, jaký kdy Narmo viděl. Luk natřikrát
elegantně prohnutý, očividně skládaný z plátů rohoviny,
bohatě zdobený elfskými řezbami. „Ano, takovéto zbraně už
několik set let nikdo nevyrábí. Asi už zapomněli.“ Natáhl
tětivu a zasadil šíp. Vystřelil. Šíp hladce přeletěl celou
louku a zabodl se do terče až po opeření. Pohladil luk a předal
ho Narmovi. „Teď ty.“ Narmo uchopil luk, jako by držel v ruce
neobyčejně cenný drahokam. Při pohledu na něj opustila Beriadana nostalgie a vrátil se mi obvyklý sarkastický humor.
„Pořád je to jen luk, ne šperk, který hodláš dát dívce
svého srdce. A já potřebuju, aby ses nebál ho natáhnout naplno.
Jestli to ovšem zvládneš.“ Narmo se nadechl, napjal svaly a
natáhl tětivu. Šlo to překvapivě lehce, jako by luk sám chtěl
být napnut až do krajnosti. Vystřelil. Šíp letěl jako sokol na
lovu a zabodl se hned vedle předchozí střely. Beriadan uznale
zamručel.
Po hodině střílení uznali, že
je třeba i odpočívat. Natáhli se do trávy a nechali střelnici
dalším elfům, kteří do té doby poměrně uctivě postávali
opodál. Beriadan uložil luk zpět do pouzdra a zvážněl.
„
Víš, nevytáhl jsem tě takhle ven střílet jen tak pro nic za
nic, to už jsi asi pochopil. Zvlášť poté, čím jsme teď
stříleli. Jsi jeden z mých nejlepších bojovníků a nechce
se mi tě nechat tady jen tak se povalovat. Je na čase zjistit, co
se děje tam venku. Nepřítel shromáždil armádu, větší než
kdykoliv předtím. Pochodují s ním skřeti, haradští
válečníci i umbarští korzáři. Gondor ani Rohan nemá dost sil,
aby je zastavili.“ Narmo se ušklíbl:“ Co je nám po lidech? Ty
nejsi Ereinion Gil-galad a lidé dávno nemají Elendila.“
Beriadan mu mlčky podal smotaný vzkaz, který mu ráno přinesl jeden z šedivých holubů hřivnáčů, oblíbených to poslů paní Galadriel.
"Příteli,
časy jsou zlé, to víš jistě nejlépe sám. Ti, kteří slouží Nepříteli, se osmělují čím dál víc. Velice oceňuji vaše akce na hranicích, bez nich by dávno nebyl náš les tak v bezpečí. Ale teď mám na tebe prosbu.
Chápu, že tvé vztahy s Temným hvozdem jsou chladné. Ale věřím, že ani tobě nebude lhostejný osud těch, kteří i přes nevoli krále vyrazili na pomoc našimi a gondorským. Vede je princezna Aleoin a jsou na cestě už týden. Brzy tedy budou velmi blízko vás. Tví elfové jsou přesně to, co potřebují, aby dokázali ze sebe dostat to nejlepší. Navíc kdo zná okolí až k Ithilienu lépe, než vy?
Nepřikazuju ti to. Jen tě žádám, abys zvážil, zda zůstat skrytí jako doposud, nebo zda jsou tví bojovníci připraveni vyjít ze stínů a pomoci těm, s kterými jsi, i když vzdáleně, spřízněn.
Nechť tvé kroky střeží Valar
Galadriel".
Beriadan mu mlčky podal smotaný vzkaz, který mu ráno přinesl jeden z šedivých holubů hřivnáčů, oblíbených to poslů paní Galadriel.
"Příteli,
časy jsou zlé, to víš jistě nejlépe sám. Ti, kteří slouží Nepříteli, se osmělují čím dál víc. Velice oceňuji vaše akce na hranicích, bez nich by dávno nebyl náš les tak v bezpečí. Ale teď mám na tebe prosbu.
Chápu, že tvé vztahy s Temným hvozdem jsou chladné. Ale věřím, že ani tobě nebude lhostejný osud těch, kteří i přes nevoli krále vyrazili na pomoc našimi a gondorským. Vede je princezna Aleoin a jsou na cestě už týden. Brzy tedy budou velmi blízko vás. Tví elfové jsou přesně to, co potřebují, aby dokázali ze sebe dostat to nejlepší. Navíc kdo zná okolí až k Ithilienu lépe, než vy?
Nepřikazuju ti to. Jen tě žádám, abys zvážil, zda zůstat skrytí jako doposud, nebo zda jsou tví bojovníci připraveni vyjít ze stínů a pomoci těm, s kterými jsi, i když vzdáleně, spřízněn.
Nechť tvé kroky střeží Valar
Galadriel".
Narmo se zarazil. „Ano, princezna
Aleoin se vzepřela otci a vytáhla s armádou na pomoc lidem.
Mají ovšem drobný problém. Už léta skutečně nebojovali.
Nejsou připraveni na krutost skřetů ani na haradskou úskočnost.
Potřebují tak trochu zkazit. Tedy, hlavně naučit se nebojovat
jako vznešení elfové, ale tak nějak po našem. Že při tom
pochytí i jiné věci...hmmmm…smutný příběh. Vezmeš co nejvíc
našich to půjde a setkáte se s Aleoin za hranicí Lorienu.
Dáš jí ode mne list. Pokud tě nevyhodí poté, co si ho přečte,
tak máš vlastně vyhráno. Zprávy o postupu mi pošleš po nějakém
vhodném ptactvu. A pak je tu ještě ten luk. Až budete už blízko
ležení Haradu, chci, aby se dopis, který ti dám, dostal k Amiru
Hiramovi. Asi už tušíš, jak. Amira zabíjet nemusíš, to se ti
asi ani nepovede. Ale kohokoliv jiného…A teď běž, času je
málo.“
Žádné komentáře:
Okomentovat